ماسال، سفری به شهر ابرها

7399

ماسال، سفری به شهر ابرها ماسال، نام شهری کوچک و ییلاقی در شمال غرب رشت، مرکز استان شمالی گیلان است. ییلاقات ماسال همه ساله پذیرای گردشگران فراوانی از سراسر ایران هستند. شهر ماسال در 55 کیلومتری ...

ماسال، نام شهری کوچک و ییلاقی در شمال غرب رشت، مرکز استان شمالی گیلان است. ییلاقات ماسال همه ساله پذیرای گردشگران فراوانی از سراسر ایران هستند. شهر ماسال در 55 کیلومتری شهر رشت و 60 کیلومتری شهر تالش واقع است. فاصله ماسال تا تهران تقریبا 380 کیلومتر می باشد. ماسال پس از رودبار، دومین شهر مرتفع استان گیلان به شمار می رود و دارای جاذبه های گردشگری فراوان و طبیعتی بکر و زیباست. در ادامه بیشتر با این شهر ییلاقی آشنا خواهید شد. 

 

جاذبه های گردشگری در ماسال
منطقه ماسال دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است که مسافران و طبیعت گردان زیادی به خود جذب می کنند. در ادامه به معرفی مختصر این جاذبه ها می پردازیم:
غار آویشو: در منطقه ماسال بیش از 17 غار وجود دارد که بزرگ ترین و مشهورترین آن ها، غار آویشو نام دارد. این غار با 75 میلیون سال قدمت، به عنوان طولانی ترین غار آبی ایران شناخته می شود. این غار در سال 1389 در فهرست میراث فرهنگی کشور به ثبت رسید. غار آویش در بخش شاندرمن واقع بوده و 9 چاه آب اصلی دارد. این غار که در فاصله 22 کیلومتری از ماسال واقع است، ارتفاعی در حدود 1460 متر از سطح دریا دارد.
بام سبز
محل فوت میرزا کوچک خان جنگلی: محل فوت این مرد بزرگ، در روستای گیلوانه و کمی بالاتر از روستای اولسبلنگاه قرار دارد.
آبشارهای منطقه ماسال: در این منطقه آبشارهای کوچک و بزرگ فراوانی وجود دارند. دیدنی ترین و مشهوترین آبشارهای ماسال عبارت اند از آبشار خون، ویوز و رامینه.
روستای اولسبلنگاه: این روستا در فاصله 25 کیلومتری جنوب ماسال واقع شده و طبیعتی شگفت انگیز دارد.

باغ پرندگان تمجیدی: در این باغ زیبا، اقامتگاه و امکانات رفاهی برای مسافران و بازدید کنندگان نیز مهیاست. در باغ پرندگان تمجیدی، مجموعه ای بی نظیر از پرندگان بومی این منطقه وجود دارد.
منطقه باستانی اسبه ریسه: این منطقه باستانی در روستایی به همین نام و در مجاورت روکنار واقع است. قدمت این منطقه حدودا هزاره اول پیش از میلاد مسیح تا سده های نخستین اسلام تخمین زده می شود. منطقه باستانی اسبه ریسه در سال 1386 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
پارک جنگلی ریزه مندان: وسعت این پارک حدودا 200 هکتار بوده و امکانات رفاهی مناسبی برای گردشگران خود تدارک دیده است. درختان گوناگون و متنوعی در این پارک دیده می شوند.
اماکن مذهبی: منطقه ماسال تعداد زیادی اماکن مذهبی و بقاع امامزاده ها دارد که برخی از آن ها عبارت اند از بقعه شاهزاده هاشم چسلی، بقعه آقا سید مهر علی و آقا سید رضا علی در دهکده زیارتی سیاحتی شالما، خندیله پشت و شاه معلم در ماسال، بقعه سید صفی الدین در میر محله، بقاع متبرکه پیر جلودار و آقا سرای فومن، بقعه سنگ بست و زیارت گاه های کلکاپشت، بقعه متبرکه سبز قبا از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع)، بقعه عون بن علی فرزند محمد حنیفه از فرزندان امام علی (ع)، بقعه امام زاده شفیع و بقعه امامزاده میرزا.

 

شنبه بازار: در این بازار هفتگی می توان انواع محصولات محلی نظیر انواع خوراکی های محلی، ترشیجات و ... را یافت. این بازار برای عاشقان خرید جذابیت های فراوانی دارد.
شاندرمن: از بخش های مهم و دیدنی این ییلاق بوده که در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر رشت واقع شده است. مکان های دیدنی این منطقه بسیار زیاد و متنوع می باشند. برخی از این جاذبه ها عبارت اند از جنگل اَلاشستان وزمه مندن، رودخانه مرغک، آبشار جیره وزن، آبشار پلکانی شته میل و خشکه دریا.
ییلاق خان بند: با توجه به موقعیت جغرافیایی این منطقه، در روزهای ابری می توان پدیده زیبای حرکت سریع ابرها را مشاهده نمود.
ییلاق ملومه بند
ییلاق خندیله پشت
ییلاق دشت النزه
ییلاق تلارگاه
ییلاق شنبه راه: در این ییلاق می توانید بومی های این منطقه را ببینید که به دامپروری در کنار کوه مشغول اند.
ییلاق اسپی دشت: در این ییلاق می توان اسب های فراوانی را مشاهده نمود. همچنین پدیده اقیانوس ابر نیز به راحتی در این بخش قابل مشاهده است.
ییلاق سی فی
بخش ییلاقی ماسال
ییلاق رشته پشت
ییلاق نمنه پشت
ییلاق مارجونه
ییلاق ببیلگاه دول
ییلاق سوچاله: سوچال در زبان محلی، به جاییی گفته می شود که در آن گیاه گلپر و خنجری می روید. این ییلاق در 25 کیلومتری جنوب ماسال واقع بوده و ارتفاع آن از سطح دریا 1800 متر است.
ییلاق واشیار
بهترین فصل برای رفتن به ماسال
منطقه ماسال آب و هوای مرطوب و کوهستانی دارد. این منطقه در فصول پاییز و زمستان مه غلیظی دارد که مناظر را غیر قابل رویت می سازد. بنابراین بهتر است در زمستان و پاییز به این منطقه سفر نکنید. بهترین زمان سفر به ماسال، از اوایل اردیبهشت ماه تا اواخر ماه شهریور است. در این مدت زمان، هوای ییلاق های این منطقه بسیار مطبوع و خوشایند می باشد.
مسیر دسترسی به ماسال
مسیر رفتن به ماسال، با توجه به اینکه از چه سمتی به استان گیلان می روید، متفاوت است. اما اگر از تهران به ماسال سفر می کنید، ابتدا وارد آزاد راه تهران – قزوین شده و پس از آن وارد مسیر آزاد راه قزوین – رشت شوید. پیش از رسیدن به رشت، از سمت خروجی فومن – سراوان، به طرف ماسال حرکت نمایید. کمی بعد از پلیس راه و از سمت امامزاده هاشم (ع)، با حرکت در جاده سراوان به ماسال خواهید رسید.
اگر با هواپیما سفر می کنید، نزدیک ترین فرودگاه به ییلاق ماسال، فرودگاه سردار جنگل رشت می باشد. در صورت تمایل به سفر با قطار، ابتدا باید به رشت رفته و از رشت به سمت ماسال حرکت نمایید.
اقامت در ماسال
برای اقامت در منطقه ماسال راه ها و گزینه های گوناگون و متنوعی همچون ویلاها، هتل ها، اقامتگاه های بومگردی، کلبه های چوبی، مهمانسراها و کمپینگ وجود دارد. دقت داشته باشید که برای اقامت در خانه های روستایی، لازم است لوازم ضروری خود را به همراه داشته باشید؛ چون این خانه ها معمولا فاقد امکانات رفاهی بوده و افراد را با مشکل مواجه می کنند. اگر قصد کمپینگ در این منطقه را دارید، توجه داشته باشید که آب و هوای ماسال در شب ها بسیار سرد است و حتی اگر در فصل تابستان نیز به این منطقه سفر می کنید، لازم است لباس گرم و لوازم گرمایشی به همراه داشته باشید.

 

به طور کلی، مناطق شمالی ایران از پر بازدیدترین و محبوب ترین مناطق ایران هستند و سالانه پذیرای بازدید کنندگان و گردشگرانی از سراسر ایران و جهان می باشند. برای اقامت در مناطق شمالی ایران، روش های گوناگونی وجود دارد که می توان گفت یکی از بهترین راه های آن، اجاره ویلا لب دریا می باشد.

0
1

ارسال نظر
نام
ایمیل
نظر