زندگی 14 ساله مردی با یک کرم در مغزش

7134

اخیرا پزشکان آمریکایی موفق به کشف علت عجیب سردردهای بسیار شدید یک مرد میانسال شده اند! نتیجه آزمایش ها شوکه کننده بود: وجود یک کرم نواری در بافت مغزی آن هم به مدت 14 سال!

اخیرا پزشکان آمریکایی موفق به کشف علت عجیب سردردهای بسیار شدید یک مرد میانسال شده اند! نتیجه آزمایش ها شوکه کننده بود: وجود یک کرم نواری در بافت مغزی آن هم به مدت 14 سال!

 

پزشکان تگزاس معتقد هستند که این کرم نواری به دنبال مصرف گوشت نیم پز و یا به اصطلاح آبدار در رستورانی واقع در مکزیک بیش از یک دهه گذشته وارد بدن جراردو موکتزوما (فرد مبتلا) شده و به آرامی رشد کرده است. جراردو می گوید: قبل از آن که در سال گذشته حین بازی فوتبال بی هوش و ام آر آی انجام دهد، ماه ها دچار سردردهای شدید و به طور کلی "احساس ناراحتی" بوده است.

 

ین مرد در توصیف سردردهای خود به ان بی سی گفت: سردردهایم بسیار شدید هستند. این شدت به اندازه ای است که باعث تعریق از سراسر بدنم می شود و به دنبال آن از درد دچار استفراغ خواهم شد.

 

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا، انواع مختلفی از کرم های نواری می توانند منجر به عفونت های انگلی شوند. در این میان مصرف گوشت خام یا نیم پز گاو و خوک به عنوان عامل اصلی ابتلا به عفونت های انگلی مطرح است.

 

حتی بیشتر افرادی که با عفونت های ناشی از کرم های نواری دست و پنجه نرم می کنند، هیچ علامتی نداشته یا تنها علائم خفیفی را نشان می دهند. جراردو 40 ساله نیز از این قاعده مستثنی نبود. تیم پزشکی درمانگر وی معتقد هستند که انگل به وجود آمده از لارو کرم 14 سال قبل از تشخیص قطعی یعنی زمانی که جراردو از مکزیک به آمریکا نقل مکان کرد نیز در مغز او وجود داشته است.

 

علائم عصبی این فرد به دلیل پیشرفت بیماری نوروسیستی سرکوزیس (عفونت بافتی ناشی از تنیا سولیوم که در آن بافت مغزی مورد هدف قرار گرفته است) که در نتیجه مستقیم رشد کرم در مغز به وجود می آید، رخ داد.

 

به دنبال نوروسیستی سرکوزیس کیست های متعددی در مغز شکل می گیرند که منجر به هیدروسفالی می شوند. در ادامه با تجمع مایع مغزی نخاعی فشار داخل جمجمه افزایش می یابد و بیمار دچار انسداد و در عین حال درد تهدید کننده حیات خواهد شد.

 

دکتر جوردن آمادیو جراح مغز و اعصاب در مرکز پزشکی Ascension Seton در مصاحبه با روزنامه واشتنگن پست می گوید: این وضعیت موردی اورژانسی محسوب می شد و در صورتی که فرد بیمار سریعا تحت درمان فوری قرار نمی گرفت، احتمال مرگ در اثر فشار شدید مغزی بسیار محتمل بود.

 

در نهایت جراحی جراردو به منظور جداسازی کرم نواری از بافت مغز وی در مرکز پزشکی دل ستون دانشگاه تگزاس طی 3 ساعت صورت گرفت و مجموعا عملی پیچیده بود. حین باز کردن جمجمه از قسمت پشتی یعنی همان جایی که ساقه مغز قرار گرفته است، دکتر آمادیو مجبور بود در اطراف یکی از حیاتی ترین نقاط مغزی پوشیده از اعصاب مهم و عروق خونی با ظرافت هرچه بیشتر کار کند. پس از برداشته شدن کرم، مشخص شد که خوشبختانه این آلودگی یک کیست منفرد اما بزرگ بوده است. هرچند ممکن بود پارازیت مورد نظر به صورت کیست های متعدد در سراسر مغز پخش شده باشد.

0
0

ارسال نظر
نام
ایمیل
نظر